Starostwo Powiatowe w Węgrowie
adres: 07-100 Węgrów, ul. Przemysłowa 5, telefon: (025) 792-26-17 www: www.powiatwegrowski.pl
Skip Navigation Links

Zabytki


Zapraszamy do głównych obiektów zabytkowych, muzeów, miejsc historycznych   
           

            Warto odwiedzić Dwór i Skansen w Suchej. Sucha malowniczo położona nad rzeczką Kostrzyń w sąsiedztwie kompleksu stawów i w pobliżu pięknego lasu, przyciągać może turystów swoimi walorami krajobrazu, starym drewnianym dworem i kompleksem zabytkowych drewnianych budowli. Główny obiektem jest Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego, założony przez prof. Marka Kwiatkowskiego, dyrektora warszawskich Łazienek i żonę Marię Irenę. Tel: (0-25) 793-52-22 tel. kom: 0 604-095-147. Muzeum czynne: 10.00 - 15.00 od wtorku do soboty 11.00 - 17.00, www.sucha.podlasie.pl.

Dwór w Suchej-fronton.jpg


           Sucha-wiatrak.JPG           

Sucha- skansen.JPG

            Na wycieczkę zapraszamy do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Zamek w Liwie jest najstarszym zabytkiem architektury na terenie dawnego woj. siedleckiego. Przewodnicy oprowadzą po Zamku i opowiedzą jego długoletnią historię. Od 1963 r. istnieje tam Muzeum Zbrojownia, posiadająca w swych zbiorach kolekcję malarstwa batalistycznego oraz zespoły militariów. Adres: ul. Batorego 2, Liw, 07-100 Węgrów, tel./fax: (025) 792-57-17; e-mail: zamekliw@interia.pl. Muzeum czynne: w sezonie (maj - koniec września) od wtorku do niedzieli. Na Zamku ma swoją siedzibę Bractwo Rycerskie Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej, organizator słynnej imprezy „Turniej o pierścień księżnej Anny”, który odbywa się każdego roku w sierpniu.
           

Liw -zamek.JPG

 

Zamek i lustro wody.JPG

Turniej 01.JPG

Liw- obrazy.jpg

            Mała Ojczyzna.jpg

 

            Okazałą budowlą jest Pałac Radziwiłłów w Starejwsi (obecnie Ośrodek Wypoczynkowy NBP) z XVII w. Neogotycki pałac w miejscowości Starawieś 5 km od Węgrowa. Mury Pałacu mają modny w tej epoce wygląd angielskiego zamku z epoki elżbietańskiej. Holl i reprezentacyjne pomieszczenia mają wystrój inspirowany sztuką angielską. W fasadzie pałacu umieszczone zostały stiukowe kartusze herbowe, u szczytu herb rodowy. Ponadto w otoczeniu Pałacu znajduje się Park o powierzchni ponad 30 ha przechodzi w zespół leśny oraz dwa duże stawy. Trudno dostępny do zwiedzania.
            Koniecznie trzeba zwiedzić malowniczy Zespół dworsko-parkowy w Paplinie. Dwór drewniany, modrzewiowy z XVIII w. otoczony wysokim płotem, a wokoło park. Obecnie dwór wraz z parkiem jest własnością rodziny Toczyłowskich. Odwiedziny po uzgodnieniu telefonicznym: (025) 793-21-59 lub listownie: Paplin 29, 07-120 Korytnica.
           

Paplin.jpg

 

               Muzeum Ziemi Sadowieńskiej w Sadownem założone w 1978 r. Muzeum powstało dzięki społecznikowskiej pasji grupki zapaleńców, której przewodził ówczesny dyrektor szkoły nieżyjący już Bogusław Kić. Bogate w eksponaty, gromadzone w nim przez dziesiątki lat to wyłącznie dary mieszkańców okolicznych wsi i nie tylko. Od 1978 r. do dnia dzisiejszego Muzeum Ziemi Sadowieńskiej zwiedziło tysiące osób. Muzeum do 1989 r. zwiedzała również młodzież polonijna., tel. (025) 675-32-27.
           

Muzeum w Sadownem.jpg

 

            Muzeum Gwizdka w Gwizdałach w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Gwizdałach k/Łochowa, powstało 26 maja 1999 r. Jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju, a nawet Europie. Swoją nietypowością przyciąga coraz liczniejsze grupy turystyczne. W zbiorach są gwizdki czajnikowe, odpustowe zwierzaki z gliny, zabawki, gwizdki sportowe, flety, okaryny, wierzbowe piszczałki. Są też gwizdawki z lokomotyw spalinowych, a najstarszym eksponatem jest ludowa ligawka, tel. (025) 675-11-46.
            Zachęcamy do zwiedzenia Bazyliki Mniejszej w Węgrowie. Bazylika z XVII w. p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz świętych: Piotra, Pawła, przebudowanej wg projektu Tylmana z Gameren w latach 1703-1706 przez Carlo Ceroniego i Jana Reisnera, z freskami Michała Anioła Palloniego z lat 1707-1708 wykonanymi w duchu kontrreformacji, obrazami Szymona Czechowicza oraz z pochodzącym z XVI w. Lustrem Twardowskiego zawieszonym nad drzwiami zakrystii. 4 kwietnia 1997 r. papież Jan Paweł II ustanowił tę świątynię Bazyliką Mniejszą.
           

Węgrów-Bazylika Mniejsza.JPG

 

           Inną budowlą jest Dom Gdański w Węgrowie z XVIII w. Dawny zajazd, usytuowany przy rynku miejskim. Według tradycji miejscowej pełnił funkcję placówki kupców gdańskich. Utrzymany w stylu późnobarokowym, murowany, przykryty blaszanym, mansardowym dachem. Mieści się tam obecnie Miejska Biblioteki Publiczna, tel. (025) 792-24-74. 
           

Dom_Gdanski.jpg

 

            Dawny zespół klasztorny Reformatów w Węgrowie z XVII w. Kościół p.w. św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary wg projektu Tylmana z Gameren, zbudowany w latach 1693-1705, z polichromiami i freskiem Kościół Triumfujący Michała Anioła Palloniego z lat 1706-1711, z ołtarzem i krucyfiksem Andreasa Schlütera oraz złocone epitafium fundatora świątyni Jana Dobrogosta Krasińskiego.
            Kaplica ewangelicka w Węgrowie. Kaplica znajduje się na cmentarzu ewangelickim (grzebalny od drugiej połowy XVI wieku). Kaplica zbudowana z modrzewia w 1679 r. na miejscu okazałej świątyni z 1634 r., podpalonej w 1678 r. przez miejscowych zakonników z klasztoru reformatów w czasie kontrreformacji. Według podań kaplicę wybudowano w ciągu jednej doby (!) by spełnić warunek postawiony przez biskupa łódzkiego. Kaplica z bali, oszalowana deskami, zwieńczona wieżyczką z sygnaturka jest najstarszym zabytkiem budownictwa drewnianego na terenie byłego woj. siedleckiego. Na cmentarzu znajdują się interesujące nagrobki z XVII w. oraz mogiła powstańca styczniowego Edwarda Marskiego, który zginął w bitwie pod Węgrowem 3 lutego 1863 r. Są również nagrobki szkockich rzemieślników z XVIII w. 
           

Kaplica ewang.-augsb..jpg

 

            Kościół ewangelicko-augsburski w Węgrowie. Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, położony przy ulicy Narutowicza. Zbudowany w 1841 r. staraniem księdza pastora Karola Tetfejlera, murowany, salowy, z wieżą nad kruchtą, klasycystyczny. Ołtarz główny z obrazem olejnym „Chrystus w Ogrójcu”, chór muzyczny z organami. Wieża zwieńczona piramidalnym hełmem. W pobliżu kościoła dawna plebania z 1763 r., wzniesiona z inicjatywy P. Tepperra, bankiera króla Stanisława Augusta. Obecnie po przebudowie od 1962 r. mieści się w niej Ewangelicki Dom Opieki „Sarepta”.
            Sanktuarium Maryjne w Miedznie z XIX w. Wewnątrz kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Miedzeńskiej malowany na płótnie w II połowie XVII w. (później naklejony na deskę). Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z 1726/1727 r. Obraz koronowany papieskimi koronami dnia 22 czerwca 1997 r. przez ks. Józefa kard. Glempa, Prymasa Polski.
           

Miedzna-obraz.jpg

 

            Pomnik na mogile powstańców, poległych w bitwie z wojskami carskimi w dn. 3.02.1863 r. dowodzonych przez Jana Matlińskiego i Władysława Jabłonowskiego. Głaz narzutowy o wadze kilku ton, przetransportowany przez mieszkańców Węgrowa i okolic w roku 1917. Na pomniku napis: „Na prochach waszych z pól polskich kamienia,/wznoszą przez pamięć wdzięczne pokolenia”.

Kamień -kwiaty.jpg 
 

Fotografie – archiwum Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2007-03-11 23:01:49
Data utworzenia:2007-03-11 23:01:49
Data modyfikacji:2008-08-13 11:28:29
Liczba wyświetleń:24978