Hafty Teresy Korzeniewskiej

16 czerwca 2011 r. podczas sesji Rady Powiatu Węgrowskiego otwarto kolejną wystawę w Galerii „Wiano”. Tym razem można podziwiać  hafty Teresy Korzeniewskiej. Ekspozycję zaprezentował radny powiatowy Leszek Onaszkiewicz. Twórczyni pochodzi z Międzylesia (Gm. Miedzna), swoją pasję rozwijała w węgrowskiej „Cepelii”, gdzie pracowała 11 lat. Preferuje jedną z najstarszych technik haftowania - haft na siatce oraz cieszący się popularnością wśród hafciarek – haft krzyżykowy. Obecnie pracuje na poczcie i wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, w którym hodują konie rasy zimnokrwistej.

Pani Korzeniewska to znana twórczyni ludowa, która prezentuje swoje dzieła na licznych wystawach, m.in.: przez kilka lat w Siedlcach na Dniach z Doradztwem Rolnym, gdzie w 2003 r. została wyróżniona w Konkursie Przedsiębiorczości Wsi oraz w 2004 r. na wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego na pograniczu polsko – czeskim w Prudniku, także w Korczewie - „Zielony Korczew”, jak również w Węgrowie na „Święcie Chleba” oraz na kiermaszach wielkanocnych.

Kultywowanie sztuki ludowej Teresa Korzeniewska wyniosła z domu rodzinnego, gdzie haftem zajmowała się jej babcia i mama. Jej prace wzbudzają podziw  za tematykę oraz kolorystykę. W Galerii „Wiano” odnajdziemy różne cykle tematyczne; sceny obyczajowe, przyrodę, portrety kobiet. Szczególną uwagę przyciągają sylwetki trzech dam z okresu secesji, martwa natura, kwiaty oraz barwne pejzaże.

Wśród dzieł Teresy Korzeniewskiej odnajdziemy nawiązania do religii. Są także przejawy pasji, jaką są konie i wiele innych. NA uznanie zasługują bogactwo tematyki i technika wykonania. Pani Teresa za pomocą haftowania uwiecznia malownicze, mazowieckie pejzaże. Jej pasja do haftowania sprawia, iż sztuka ludowa nie zostanie zapomniana,  a młode pokolenie będzie mogło czerpać inspiracje z tych dzieł. Twórczyni była wyraźnie wzruszona, kiedy gratulacje i kwiaty złożyli Przewodnicząca Rady Powiatu Anna Brodacka – Bartoszuk i Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk.

Hafty Teresy Korzeniewskiej

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Michał Dębiec
Data wytworzenia informacji:2011-08-24 00:36:20
Data utworzenia:2011-08-24 00:36:20
Data modyfikacji:2011-08-24 00:38:48
Liczba wyświetleń:1571