Plastyka dekoracyjna i haft Marii Skarzynskiej w Galerii Wiano

Maria Skarżyńska związana jest z naszą „małą Ojczyzną”. Urodziła się i wychowała na terenie Gminy Wierzbno. Obecnie mieszka w Strupiechowie.

Ten związek z ziemią był bardzo ścisły, gdyż przez lata prowadziła gospodarstwo rolne. Jak wspomina – „dopiero po przejściu na emeryturę znalazłam czas na  utrwalanie przyrody, którą na co dzień podpatrywałam”.

A musiała podpatrywać rzeczywiście wnikliwie, gdyż czy to haftowane liście klonu, szkarłatne róże , słoneczne malwy lub mieczyki z bibuły, czy rodzina muchomorów z włóczki – „jako żywo” przypominają oryginały.

Tę pasję przejęła od swojej mamy – Genowefy Wudczyńskiej, która przekazała nastoletniej córce tajniki sztuki haftu. A wzory kwiatów z bibuły , które później stały się pasją dorosłej już Marii, pokazała matka natura.

Tradycję  rodzinną próbuje podtrzymać wnuczka , Magda. Wprawdzie tworzy w zupełnie odmiennym tworzywie – modelinie, ale z powodzeniem wykonuje postacie z bajek (smurfy, krasnale, zwierzęta) czy puszcza wodze fantazji w kompozycjach z modeliny i muszelek. Z okazji Święta Niepodległości-specjalnie na wystawę w Galerii „Wiano” wykonała godło Polski.

Maria Skarżyńska prezentowała swoje wyroby m.in. na węgrowskiej Biesiadzie Weselnej, Święcie Chleba, Dożynkach Woj. .Mazowieckiego, siedleckich Dniach z Doradztwem Rolniczym, warszawskich kiermaszach na Podzamczu i w Muzeum Etnograficznym oraz podczas prezentacji powiatów w Łazienkach.

Chętnie spotyka się z uczniami, aby przekazać lokalne tradycje w dziedzinie plastyki dekoracyjnej. Po spotkaniach w szkołach w  Wierzbnie, Krypach, Czerwonce i Zawadach jest wyraźnie zbudowana postawą młodych, wykazujących duże zainteresowanie sztuką ludową.

Jednak zastanawia się, dlaczego kwiaty z bibuły chętniej tworzyli chłopcy? Czyżby to przykład nowej, europejskiej mody? Jeżeli tak, to niech się przyjmie także u nas – dodaje z tajemniczym uśmiechem.

Plastyka dekoracyjna i haft Marii Skarzynskiej

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2007-05-27 22:51:45
Data utworzenia:2007-05-27 22:51:45
Data modyfikacji:2007-05-27 22:52:56
Liczba wyświetleń:4484