Starostwo Powiatowe w Węgrowie
adres: 07-100 Węgrów, ul. Przemysłowa 5, telefon: (025) 792-26-17 www: www.powiatwegrowski.pl
Skip Navigation Links

Swoje gobeliny i sumaki prezentuje Jadwiga Kresa

Jadwiga Kresa  kultywowanie regionalnej sztuki wyniosła z rodzinnego domu, w górach. W Węgrowie natomiast założyła rodzinę i tutaj był sprzyjający „klimat twórczy”. Węgrowska „Cepelia” słynęła z wyrobów w Polsce i poza granicami. Właśnie w „Cepelii” Jadwiga Kresa przepracowała prawie 20 lat (1973 – 1992). Oryginalne wzornictwo, precyzja wykonania, akcenty regionalnej tradycji – tak wspomina swoją pracę. Potem przyszły dla „Cepelii” bardzo trudne chwile, dlatego postanowiła założyć własną Pracownię Tkacką.

I tutaj zapragnęła spełnić swoje marzenia, aby ukazać, co „naprawdę w duszy gra”. Mąż, Zbigniew, doskonale rozumie pasję żony i często służy radą i pomocą. Artystka tworzy gobeliny i sumaki według własnych wzorów, ale zdarza się, że inspiracją są także zabytkowe obiekty regionalnej i krajowej architektury czy nawet obrazy węgrowskich malarzy ( np.„Powiew wiatru” M. Borkowskiego lub „Las” K. Buczaka), jak również elementy krajobrazu oraz emocje, które wizualizacji ulegają po pewnym czasie.

Odrębny cykl tworzą herby – z herbem Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego na czele, ale także Warszawy, Krakowa Powiatu Siedleckiego czy Stoczka. I dlatego prezentowane w Galerii „Wiano” cykle tematyczne (aczkolwiek w pewnym tylko stopniu) obrazują różnorodoność tematyki, stylu i formy tych prawdziwych dzieł sztuki.

Swoje tkaniny Jadwiga Kresa eksponowała już trzykrotnie podczas prezentacji powiatów w ramach „Dni Mazowsza” w Łazienkach (2003, 2004, 2005), podczas Mazowieckiego Święta Chleba w 2003 r. (w ramach programu „Węgrów – Stolicą Kulturalną Mazowsza”), na Dożynkach Woj. Mazowieckiego – Węgrów 2003, w galerii Domu Gdańskiego w 2004 r., jak również podczas tegorocznych Mazowieckich Dożynek w Poświętnem oraz Siedleckich Dniach z Doradztwem Rolniczym.

Samorząd powiatowy, doceniając rangę tych dzieł oraz  znaczenie współczesnej promocji, zamieścił jako pierwszy wystawę  tkanin autorki w 2002 r. na stronie internetowej węgrowskiego Starostwa.

Wystawa gobelinow w Galerii Wiano

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2007-05-27 21:12:31
Data utworzenia:2007-05-27 21:12:31
Data modyfikacji:2007-05-27 21:12:57
Liczba wyświetleń:5677