Dożynki Województwa Mazowieckiego - Kozienice 2012

  DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO KOZIENICE 2012

 

W niedzielę 26 sierpnia br. odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego organizowane po raz czternasty w Kozienicach – tegorocznej Stolicy Kulturalnej Mazowsza - zyskując także rangę Dożynek Diecezji Radomskiej, Powiatu Kozienickiego i Gminy Kozienice.

            Jak co roku także Powiat Węgrowski miał swoją delegację, która liczyła  60 osób. W roli starostów dożynkowych  powiatu węgrowskiego wystąpili Katarzyna i Waldemar Cyran ze wsi Płatkownica. W korowodzie nieśli oni piękny chleb dożynkowy upieczony jak co roku przez piekarnię p. Wrzoska z Węgrowa. Za starostami niesiono wieniec dożynkowy wykonany przez  Panie ze  wsi Płatkownica gmina Sadowne : Mariannę Szymanik i Joannę Chojnowską, które należą do zespołu śpiewaczego „Sadowianki”. Naszej delegacji towarzyszył  także Zespół „Sadowianki” którego panie w pięknych strojach niosły wieniec dożynkowy.

            Uroczystości rozpoczęły się mszą dziękczynną sprawowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Henryka Tomasika, po której barwny korowód przeszedł ulicami Kozienic na Stadion Miejski. Na stadionie odbyły się tradycyjne elementy Święta Plonów – obrzęd dzielenia chlebem, hymny dożynkowe, wręczanie odznaczeń branżowych i nagród w konkursach wojewódzkich. Wyrazy szczególnej wdzięczności kieruję dziś do rolników z całego Mazowsza. Pokonując wiele przeciwności i zmagając się z siłami natury, dbacie, Drodzy Gospodarze, by ziemia wydała owoce, a na naszych stołach nie zabrakło chleba – symbolu życia, dostatku i pewności jutra. Wasze zaangażowanie w lokalny postęp, poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, a przy tym przywiązanie do fundamentalnych wartości zasługują na głęboki społeczny szacunek. Dziś, w XXI wieku polski rolnik nadal żywi i broni. Rolnicy, którzy jak nikt inny przywiązani są do ojczystej tradycji, bronią podstawowych wartości, przekazując je przyszłym pokoleniom – dziękował marszałek Adam Struzik.

            Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych, podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe i branżowe. Była to również okazja do podsumowania rolniczych konkursów oraz plebiscytów. Za najpiękniejsze tradycyjne wieńce dożynkowe komisja konkursowa uznała wieńce przygotowane przez powiaty:

              I miejsce   - węgrowski,

            II miejsce -  garwoliński

            III miejsce -  zwoleński

           

            W programie artystycznym wystąpił m.in. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze, który zainaugurował tym samym nowy sezon artystyczny. Obchodom tego rolniczego święta towarzyszyły pokazy, kiermasze i wystawy.

            Wyjazd jak co roku zorganizował Wydział środowiska, Rolnictwa i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie na czele z Naczelnik Bożeną Gierej i pracownikami: Agnieszką Marciniak i Lucyną Kwiatkowską.

Zdjęcia z dożynek

Autor(rzy) fotografii: SRB

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Konto SRB
Wytworzył informację:Konto SRB
Data wytworzenia informacji:2012-08-30 10:21:57
Data utworzenia:2012-08-30 10:21:57
Data modyfikacji:2015-02-12 14:21:08
Liczba wyświetleń:899