Kamerun – kraj czerwonej ziemi

  - Gratuluję niecodziennej pasji. Życie na misjach w Kamerunie uwiecznił Ksiądz Prałat na fotografii w taki sposób, że możemy wnikliwie  poznać życie tamtych ludzi. Blaski i cienie. Ale zachwycić  się  także wyjątkowymi krajobrazami. Takie hobby trzeba pielęgnować – powiedział Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk wręczając pamiątkowy dyplom. – A ja zazdroszczę pięknych storczyków z prywatnej kolekcji  – dodała Przewodnicząca Rady Powiatu Anna Brodacka – Bartoszuk.

 

Wszystko to odbyło się  29 października 2010 r. na sesji Rady Powiatu Węgrowskiego podczas wernisażu w Galerii „Wiano” wystawy fotograficznej pt.„ Kamerun – kraj czerwonej ziemi. Życie na misjach w Afryce”. Autorem zdjęć jest ks. prał. Leszek Gardziński, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie,  Dziekan Węgrowski.

 

- Rzeczywiście. Życie na misjach w Afryce różni się zasadniczo od tych miejsc, gdzie prowadzą nas biura podróży. Ale mieszkańcom Kamerunu możemy pozazdrościć radości i spontaniczności, którą emanują. I chyba tempa życia. Oni mają czas, a my mamy zegarki – podsumował ks.prał. Leszek Gardziński, dziękując jednocześnie za ciepłe przyjęcie wystawy.

 

Wszystkich obecnych na sesji – radnych oraz gości – ks. Dziekan poczęstował egzotycznymi owocami – bananami i ananasami, co było miłą niespodzianką.

 

Fotografie ukazują życie tamtejszej społeczności, które ks. Dziekan utrwalił przebywając w Kamerunie w bieżącym roku. Odwiedził wówczas  ks. Krzysztofa Pazio pochodzącego z Jartypor k/ Węgrowa, pracującego na misjach.

 

Na wystawie  odnajdziemy zarówno przejawy religijności,  jak i codzienne życie mieszkańców: widzimy chaty Pigmejów, wnętrza chat murzyńskich, a także zatrzymaną w kadrze pracę fizyczną zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Są także sceny rodzajowe ze szkoły czy  gabinetu lekarskiego.

 

Na uwagę zasługują bardzo ciepłe w wymowie cykle tematyczne, takie jak „Dzieci Kamerunu” czy „Matka i dziecko”.

Utrwalony został również proces suszenia kawy oraz przeprawa przez busz, gdzie orzeźwiającej  wody można napić się z liany przeciętej maczetą. Godne polecenia są niezwykle malownicze krajobrazy, a wśród  nich wodospad, przy którym został zrealizowany film pt. „Tarzan”. 

 

Wszystkim  fotografiom towarzyszą oryginalne przedmioty z Kamerunu, a wśród nich rzeźba z hebanu ukazująca myśliciela, egzotyczne bieżniki z haftem, powłoczka na poduszkę z interesującym motywem. Szczególne miejsce na wystawie zajmuje różaniec z hebanu oraz ręcznie haftowana stuła.

 

Odrębny cykl tematyczny ekspozycji stanowią storczyki z prywatnej kolekcji ks. Dziekana, które to kwiaty uprawia od wielu lat. W domu ma ich ponad 80 okazów. Wśród  zdjęć  efektownych storczyków są prezentowane fachowe poradniki z zakresu uprawy tych pięknych kwiatów.

 

Kamerun  to państwo położone w środkowej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych. Powstał w 1961 r. z połączenia Kamerunu Francuskiego oraz części Kamerunu Brytyjskiego. Od tego czasu generalnie sytuacja w kraju jest stabilna, co pozwoliło na rozwój rolnictwa, sieci drogowej i kolejowej oraz wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej.

 

Powierzchnia 475 tys. km2 . Stolica: Jaunde . Język urzędowy: francuski i angielski.Ludność:16,4 mln mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia: 34 osoby/km2.
Religia: katolicy - 35%, animiści - 25%, muzułmanie -22%, protestanci - 18%.

 

Główne towary eksportowe  Kamerunu to: ropa naftowa , towary przemysłowe, kawa,  a także banany, ananasy.

Kamerun- kraj czerwonej ziemi

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2010-12-21 23:02:55
Data utworzenia:2010-12-21 23:02:55
Data modyfikacji:2010-12-22 13:37:59
Liczba wyświetleń:2049