W Galerii prezentuje swoje hafty i koronki Weronika Sawicka z Miedzny

Mija rok od działalności Galerii „Wiano, zlokalizowanej w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie. Do tej pory zaprezentowało swoje prace dość liczne grono twórców z terenu naszego powiatu.Podziwialiśmy plastykę obrzędową, malarstwo, rzeźbę, rękodzieło ludowe, rękodzieło artystyczne, hafty i plastykę dekoracyjną.

Wszystkie ekspozycje są zamieszczone także na powiatowej stronie internetowej www.powiatwegrowski.pl, dzięki czemu są dostępne w kraju i na świecie.

Tym razem, w  marcu, wiosnę do Galerii „Wiano” zaprosiła Weronika Sawicka z Miedzny.

Weronika Sawicka sztukę haftu przejęła od swojej babci – Otolii Rusjan, tkającej obrusy na krosnach. Mała Weronika kształtowała swoje umiejętności pod okiem mamy  - Janiny Rusjan, która uczyła również drugą córkę, Bronisławę.

To właśnie mama ukazując własnoręcznie wykonaną paletę mieniących się muślinów, atłasów i koronek - zaszczepiła fascynację haftem. Uzdolnienia rodzinne wywarły duży wpływ na późniejsze zainteresowania młodej twórczyni, która – jak podkreśla – już w drugiej i trzeciej klasie szkoły podstawowej potrafiła  haftować pewne motywy, zazwyczaj kwiatowe.

Później Weronika Sawicka sama doskonaliła sztukę haftu: dzisiaj z jednakową swobodą uprawia haft płaski, krzyżykowy, łańcuszek, jak i Richelieu, mereżkowy czy przewlekany.

Także jej koronkowe tkaniny zadziwiają bogactwem wzorów i misterią wykonania. I jak na twórczynię z Miedzny przystało - są wśród nich także koronkii specjalne, tworzone z myślą o Sanktuarium Maryjnym.

Swoje prace prezentowała m.in. na Europejskiej Biesiadzie Weselnej, Dożynkach Woj. Mazowieckiego, wystawie  Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko – czeskiego w Prudniku, w  Muzeum Regionalnym w Siedlcach oraz na kiermaszach wielkanocnych organizowanych przez Węgrowski Ośrodek Kultury i Powiatowy Zespół Doradców Rolnych. Z każdej prezentacji przywozi nowe spostrzeżenia i doświadczenia.

I właśnie te spostrzeżenia utwierdzają panią Weronikę w przekonaniu, że naszą regionalną sztukę ludową trzeba chronić i pielęgnować. Dlatego ucieszył ją fakt, że córka Grażyna i wnuczka Emilia przejęły w pewnym stopniu zainteresowania mamy i babci.

Ale najbardziej zamyśla się mówiąc z dumą o synu:  „Piotr to potrafi zrobić piękne przedmioty, chociaż nie z materiału, ale z drewna”.

A sama o czym marzy tworząc kompozycję wiosenną z bibuły? „Wielkanoc niedługo, a tu za oknem śnieg i mróz. Spróbuję przywołać wiosnę, może się uda?” Wystarczy spojrzeć na prace twórczyni obrazujące jej kunszt, aby nabrać przekonania,  że i tym razem się uda…

Wielkanocna wystawa w Galerii Wiano

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2007-05-27 22:38:36
Data utworzenia:2007-05-27 22:38:36
Data modyfikacji:2007-05-27 22:39:28
Liczba wyświetleń:4465