Podwodny świat

24 września 2010r. w Galerii „Wiano” otwarto wystawę dra Waldemara Krzywani „Podwodny świat”. Jak zaznaczyła Przewodnicząca Rady Powiatu dr Anna Brodacka – Bartoszuk: – Dra Krzywanię znamy jako chirurga, a mniej jako płetwonurka, uwieczniającego aparatem  podwodny świat. Wręczając pamiątkowy dyplom Starosta Węgrowski  Krzysztof Fedorczyk podkreślił, że prezentowane zdjęcia mają wartości poznawcze i edukacyjne, także dla młodzieży. Dr Krzywania podziękował za możliwość prezentacji swoich prac w Galerii „Wiano” oraz na stronie internetowej Artysty Fotografika RP Michała Kurca – obecnego na wernisażu, który jako jeden z pierwszych zamieścił link do zbiorów podwodnych na swojej stronie.

Dr Waldemar Krzywania urodził się w Warszawie, tam ukończył studia na Akademii Medycznej, zdał specjalizację z chirurgii ogólnej, a w roku 1989 przybył do Węgrowa podejmując pracę w Oddziale Chirurgii Szpitala Powiatowego w Węgrowie. Pracuje w nim do chwili obecnej jako zastępca Ordynatora tego Oddziału, pełni również funkcję Kierownika Pracowni Endoskopowej Szpitala.

Wymaga to, obok rozwijania umiejętności chirurgicznych, stałego ćwiczenia i poszerzania zakresu umiejętności gastroenterologicznych. Interesuje się również i, z powodzeniem wprowadza w zakres swoich działań zawodowych, szeroko pojętymi działaniami z zakresu zabiegów medycyny estetycznej i bariatrii. We wszystkich tych dziedzinach jest członkiem medycznych Towarzystw Naukowych, uczestnicząc w organizowanych przez nie sympozjach, konferencjach i praktycznych szkoleniach.

Obarczony absorbującą pracą zawodową, znajduje również czas na swoje fascynacje prywatne. W 2002 roku ukończył podstawowy kurs nurkowania i do chwili obecnej, po kolejnych kursach posiada maksymalne uprawnienia do nurkowania rekreacyjnego t.j. do 40 metrów głębokości w dwóch głównych, światowych federacjach płetwonurkowych – CMAS i PADI, uzyskując również uprawnienia do nurkowania na mieszankach gazowych o zwiększonej zawartości tlenu.

Mając głębokie przeświadczenie, że lekarzem nie jest się tylko w pracy, osiągnął również stopień Nurka Ratownika, ukończył też w Akademii Marynarki Wojennej RP w Gdyni – Oksywiu medyczny kurs patofizjologii nurkowania dla lekarzy opiekujących się zawodowymi nurkami. Sportami wodnymi i fotografiką interesował się od dziecka, więc połączenie obu pasji stało się naturalną konsekwencją potrzeby uwiecznienia własnego zachwytu nad wspaniałością i innością wodnego świata. Starając się również w zakresie hobbystycznym zachować dążenie do perfekcjonizmu, ukończył kurs podwodnej fotografii cyfrowej.

Aby nie czuć się w swoich pasjach osamotnionym zaraził nurkowaniem swoją córkę Agatę i syna Marcina.Nurkował i nadal nurkuje u wybrzeży naszego pięknego kraju, także Chorwacji, Włoch, Grecji, Tunezji, Turcji, Izraela, Jordanii, Sri - Lanki, Danii, i Niemiec przede wszystkim w ulubionym przez siebie Egipcie, szczególnie na plażach Synaju. Poznał smak wody Bałtyku, Morza Śródziemnego, Morza Czerwonego, Oceanu Indyjskiego, licznych jezior i zalanych kamieniołomów. Odwiedził do tej pory 28 wraków zatopionych statków i okrętów.

Potrafi o swoich wyprawach niezwykle ciekawie opowiadać, a prezentowane w naszej galerii fotografie stanowią tylko małą cząstkę zbioru autora. W ramach wystawy autor prezentuje krajobrazy egzotycznych raf koralowych, ich zachwycającą faunę i florę, występującą w ciepłych morzach w niezliczonej ilości gatunków ryb, koralowców, gąbek, ukwiałów. We własnych zbiorach doktor posiada również zdjęcia z nurkowań podwodnych o zupełnie odmiennym charakterze – dokumentujące zmagania z potężnymi siłami przyrody, niedoskonałość ludzkiego organizmu i jego zmysłów w konfrontacji z wrogim środowiskiem, ekstremalność podwodnego sportu. W konfrontacji z takim obliczem nurkowania często sprzęt fotograficzny staje się niewystarczającym medium do przekazania doznań z tego ekscytującego i najczęściej niedostępnego dla ogółu świata.

Publikował swoje fotografie w pismach medyczno-hobbystycznych („Medycyna i Pasje” nr 5/2009), usilnie pracuje nad skonstruowaniem własnej fotograficznej galerii internetowej, dostępnej zainteresowanym w jeszcze niepełnej  postaci pod adresem www.underwaterfoto.pl

Zapraszamy również do zapoznania się w internecie z zawodową stroną doktora pod adresem www.chirmedest.pl
  
  
  
 

Podwodny świat dra Krzywani

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2010-11-03 12:04:47
Data utworzenia:2010-11-03 12:04:47
Data modyfikacji:2010-12-22 13:37:46
Liczba wyświetleń:1746