Wystawa haftu artystycznego Alicji Ornoch

Alicja Ornoch - analityk medyczny, długoletni pracownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Węgrowie i Punktu Krwiodawstwa, absolwentka Szkoły Laborantów Medycznych w Białymstoku, mieszkanka Węgrowa od 1965 r.

Alicja Ornoch sztukę haftu artystycznego przejęła od swojej mamy – Janiny z Liżewskich Orłowskiej z Zambrowa , która tę umiejętność przekazała także synowi – Zygmuntowi. Uzdolnienia rodzinne wywarły duży wpływ na późniejsze zainteresowania młodej twórczyni, która – jak podkreśla – „ z Węgrowem związana jest emocjonalnie od niepamiętnych czasów”.

To tutaj poznała swojego męża, w tym mieście przyszła na świat córka  i to tutaj właśnie „ciocia Marta”, czyli siostra teściowej Alicji Ornoch – znana hafciarka węgrowska, Marta Kosiorek (1910 – 1985), ukazując własnoręcznie wykonaną przedziwną paletę mieniących się muślinów, atłasów i koronek - zaszczepiła fascynację haftem. Sama przecież była autorką haftowanych tkanin dla potomków Radziwiłłów, mieszkających wówczas  w pobliskim pałacu w Starej Wsi.

Alicja Ornoch pytana o początki „kwiatowych kompozycji” na tkaninie nieśmiało przyznaje, że  - jak to zwykle bywa – zaczęło się dość prozaicznie.

„Widziałam w sklepie  w Cepelii cudownie haftowane bluzki, ówczesny krzyk mody. Bardzo chciałam jedną z nich kupić, ale nie mogłam sobie na to pozwolić, gdyż taka bluzka kosztowała moją pensję. Wówczas przyszła z pomocą ciocia Marta pokazując mi motywy , które okazały się chyba jeszcze piękniejsze od tych cepeliowskich” – wspomina.

Potem sama doskonaliła sztukę haftu artystycznego : z równą swobodą uprawia haft węgierski, płaski, krzyżykowy, łańcuszek, jak i Richelieu, mereżkowy, gobelinowy czy przewlekany. A kto może oglądać te fascynujące tkaniny? „Raczej rodzina i przyjaciele, którzy namówili mnie na tę wystawę” – dodaje skromnie.

W taki sposób dla naszych sympatyków galerii „Wiano”(całkiem pokaźnej grupy osób) zostały przygotowane eksponaty, które – być może – swym szeptem zdradzą  tajemnicę ukrytą nie tylko  w kordonku...

Wystawa haftu artystycznego Alicji Ornoch

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2007-05-27 22:58:13
Data utworzenia:2007-05-27 22:58:13
Data modyfikacji:2007-05-27 22:58:49
Liczba wyświetleń:4296