Wyroby szydełkowe Alicji Strupiechowskiej

Podczas sesji Rady Powiatu Węgrowskiego w dn. 31 marca 2011 r. otwarto 25 wystawę w Galerii „Wiano”. Tym razem prezentowane są wyroby szydełkowe i hafty Alicji Strupiechowskiej, zamieszkałej w Czerwonce (Gm. Wierzbno). Pani Alicja to znana twórczyni ludowa, biorąca udział w wielu wystawach i kiermaszach. Jej wyroby wzbudzają uznanie za tematykę oraz finezję wykonania.

Na wystawie w naszej Galerii odnajdziemy różnorodne cykle tematyczne. Główny z nich to cykl pasyjny związany z okresem Wielkiego Postu. Na uwagę zasługują haftowane obrazy, a wśród nich stonowana w swej wymowie „Pieta” oraz Chrystus w Ogrójcu z kielichem goryczy obok liści palmowych. Pełne ekspresji są obrazy religijne. Natomiast w cyklu związanym ze Świętami Wielkanocnymi znajdują się typowe atrybuty świąteczne – koszyczek, zajączki wielkanocne, pisanki, serwetki.

Specjalny cykl to oryginalna biżuteria – kolczyki, bransoletki, wisiory, pierścionki. Na wystawie odnajdziemy także szydełkowe świeczniki i podstawki. Haftowane obrazy ukazują także motywy obyczajowe i roślinne. Preferowany przez twórczynię haft to Richelieu oraz haft wypukły. Tutaj uwagę zwracają oryginalne serwetki, obrusy oraz gwiazdy.

Na wystawie prezentujemy również szopki Alicji Strupiechowskiej, które otrzymały w 2010 i 2009 r. nagrody w konkursie Mazowiecko – Podlaskiej Szopki Węgrowskiej, organizowanym pod honorowym patronatem Starosty Węgrowskiego i Burmistrza Węgrowa przez węgrowski Oddział PTTK. Dlatego na naszej wystawie nie mogło zabraknąć także bożonarodzeniowych ozdób – szydełkowych aniołów, ale również haftowanych obrazów ukazujących te sympatyczne postacie niebiańskie czy gwiazd i Mikołajów.

Wyroby szydełkowe Alicji Strupiechowskiej

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2011-06-02 13:36:57
Data utworzenia:2011-06-02 13:36:57
Data modyfikacji:2011-06-03 14:52:09
Liczba wyświetleń:1981