Malarstwo Haliny Przewoźnej

W powiatowej Galerii „Wiano” można zobaczyć kolejną wystawę. Tym razem jest to malarstwo, którego autorką jest Halina Przewoźna. Artystka mieszka w Węgrowie, od najmłodszych lat jest związana z naszym miastem. Urodziła się w Justynowie w powiecie sokołowskim.

Swój talent odkryła już w dzieciństwie. Tzw. „prawdziwym malarstwem” zajęła się w 1987 r., ale dopiero po przejściu na emeryturę malarstwo stało się jej pasją. Jak sama mówi – To pan Marian Jakubik wprowadził mnie w tajniki sztuki malarskiej. Później odnalazłam już własną drogę artystyczną. Swoje prace prezentowała w wielu miejscach – np. w Galerii Domu Gdańskiego czy Węgrowskiego Ośrodka Kultury, uświetniając tym samym obchody różnych uroczystości, w tym Dni Węgrowa.

Na wernisażach można było podziwiać większość dzieł z prawie 200 namalowanych. Halina Przewoźna pamięta o akcjach charytatywnych, przekazując na aukcję swoje obrazy, chociażby na organizowany co roku przez węgrowski Caritas koncert „Podaj rękę swemu bratu”.

Obrazy przedstawiają pejzaże, zabytkowe budowle i kompozycje kwiatowe. Oko „wabi” gama kolorów, zaskakuje wierność odtwarzania rzeczywistości. Dominują polne maki, chabry i rumianki oraz bzy i róże. Pojawiają się również okoliczne pejzaże z meandrującym Liwcem i słynnymi mazowieckimi wierzbami czy nastrojowe pejzaże zimowe.

Prace malarki znajdują się w zbiorach prywatnych i wielu miejscach użyteczności publicznej. Jeden z obrazów znajduje się na Oddziale Internistyczno – Kardiologicznym Szpitala Powiatowego w Węgrowie jako wyraz wdzięczności artystki za opiekę lekarską.

Jak powiedział podczas wernisażu Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk - Dziękujemy, że utrwala Pani mazowieckie pejzaże, kwiaty  i zabytki. Dziękujemy, że swoją sztuką dostarcza nam Pani wielu wzruszeń.

Pejzaże Haliny Przewoźnej

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Michał Dębiec
Data wytworzenia informacji:2009-04-27 13:13:05
Data utworzenia:2009-04-27 13:13:05
Data modyfikacji:2009-04-27 13:17:30
Liczba wyświetleń:2525