W Galerii "Wiano" prezentowane są chleby Anny Boruc.

Chleb i żniwne kłosy

Następną wystawę, na którą zapraszamy, jest ekspozycja otwarta 19 października 2007 r. pn.„Chleb i żniwne kłosy” Anny Boruc z miejscowości Pierzchały (Gm. Liw). Autorka jest  wielokrotną laureatką tzw. "konkursu chlebowego" organizowanego podczas Mazowieckiego Święta Chleba.

Mazowieckie Święto Chleba, organizowane przez Węgrowski Ośrodek Kultury i Powiatowy Zespół Doradców Rolnych, co roku urządza  konkurs na  „Najsmaczniejszy chleb wiejski” i na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Cele konkursu to przybliżenie społeczeństwu regionalnych tradycji związanych z okresem żniw i dożynek oraz prezentacja różnych gatunków chleba wiejskiego”.

Mistrzynią wypieków i wielokrotną laureatką „konkursu chlebowego” jest właśnie Anna Boruc z Pierzchał. Efektowne i smakowite bochenki chleba, za które Pani Anna zdobywała najwyższe laury i które to chleby pieczołowicie przechowywała, to główny motyw obecnej ekspozycji w Galerii „Wiano”.

W centralnym miejscu znajduje się snopek zboża, a tuż obok mamy chleb z tegorocznego Mazowieckiego Święta Chleba, z ręcznie uformowanym ornamentem z kłosów i wypieczonym napisem.

Jest także chleb z 2002 r., kiedy Węgrów pełnił rolę „Stolicy kulturalnej Mazowsza”  oraz chleb z 2003 r., kiedy – także w Węgrowie – odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego.

Są także chleby z „serduszkami” i napisem „Szczęść Boże, Młodej Parze”, a upieczone z okazji jubileuszowej, X edycji węgrowskiego Festiwalu Obrzędów Weselnych.

Chleby te godnie spoczywają na koronkowych serwetach wykonanych przez Panią Annę oraz na wiklinowych podstawkach, uplecionych przez męża twórczyni.

Klimat dożynkowy tworzą także serwety, koronki i firany wydziergane przez Panią Annę oraz te wyjęte z „kufra Babuni”. Są tutaj także lniane i płócienne serwety i ściereczki, niezbędne przy procesie domowego wypieku chleba.

Jest także element współczesności – dziecięce ubranko do Chrztu św.: czapeczka, pelerynka, buciki, a nawet mała lalka, zając i piesek – wszystko wykonane przez Panią Annę.

Całości ekspozycji dopełniają jesienne bukiety z suszonych kwiatów, krzewów oraz oryginalne kompozycje z mchu i kaliny.

Podczas wernisażu prac twórczyni gratulacje  złożyli Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk oraz  - specjalnie zaproszeni - Przewodniczący Rady Gminy Liw Adam Strąk i Sekretarz Urzędu Gminy Liw - Wojciech Gołoś.

Twórczyni była bardzo wzruszona: - Bardzodziękuję, że mogłam w Galerii „Wiano” zaprezentować swoje prace. To także promocja Gminy Liw, gdzie mieszkam. Teraz proszę podzielić się chlebem - dodała.

Wszystkich obecnych pachnącym chlebem poczęstował Starosta Węgrowski.

 

 

Chleby Anny Boruc

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2007-12-13 01:09:17
Data utworzenia:2007-12-13 01:09:17
Data modyfikacji:2007-12-15 15:31:03
Liczba wyświetleń:3691