Pamięci Jana Pawła II

W związku z odejściem Papieża Jana Pawła II i przypadającej 85. rocznicy urodzin, Kapituła Stowarzyszenia "Wiano"zaprasza na wystawę do Galerii .

W obliczu odejścia Papieża Jana Pawła II i przypadających 85. rocznicy urodzin, postanowiliśmy w symbolicznym wymiarze kolejną wystawę poświęcić pamięci Ojca Świętego

A oto cykle tematyczne widniejące w Galerii „Wiano”. 

1) z prawej strony u góry znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Papieża, której autorem jest Marek Królak,  prezentujący niegdyś prace w naszej Galerii. Obok widnieją biało – czerwone kwiaty (dzieło twórczyni ludowej Marii Skarzyńskiej) oraz róże w kolorach  biało – żółtych czyli kolorach papieskich.

2) dolna część prawej strony Galerii ukazuje nasze akcenty lokalne. W punkcie centralnym jest cytat „Non omnis moriar” , czyli „Nie wszystek umrę”. Są to słowa starożytnego poety Horacego, które zamieścił Jan Paweł II w swoim tomiku poetyckim „Tryptyk rzymski” i do których bezpośrednio nawiązał w następujących słowach: „ A przecież  nie cały umieram, to , co we mnie niezniszczalne – trwa!”

Pod spodem znajdują się zdjęcia i pamiątki ukazujące węgrowskie akcenty: Bazylika Mniejsza podniesiona do tej rangi przez Papieża 4 kwietnia 1997 r., Szkoła Podstawowa , której nadano imię naszego Rodaka w dn.18 maja 2001 r. oraz kaseta video, albumy i tomiki poetyckie upamiętniające wizytę Ojca Świętego w Drohiczynie i Siedlcach w dn. 10 czerwca 1999 r. Jest tutaj także zdjęcie ukazujące pomnik Papieża w Łochowie na tle okazałych świerków, przypominających ulubione świerki podhalańskie.

3)druga  część  Galerii prezentuje w skrócie sylwetkę Papieża jako etyka, myśliciela, filozofa i poetę. Tutaj odnajdziemy encykliki papieskie, w tym słynną „Przekroczyć próg nadziei”, artykuły zamieszczane na łamach „L^ Osservatore Romano”. Są  także poezje, które pisał jeszcze jako Karol Wojtyła, student Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdują się również utwory, które napisał już jako papież, takie jak  „Tryptyk rzymski” oraz ostatnia publikacja „Pamięć i tożsamość”.

4) ostatni cykl nosi tytuł: „ Papież pielgrzym - obywatel świata”. Tutaj odnajdziemy album „Pielgrzymki papieskie” prezentujący pielgrzymki do Polski z serii „Biały kruk” oraz xerokopię rękopisu Papieża z pozdrowieniami dla rodaków „Pokój tobie Polsko, Ojczyzno moja”.  Jest także słynny album Adam Bujaka „Bliskie spotkania z Ojcem Świętym”.

Ale ponieważ Papież był „ obywatelem świata”, zatem znajdziemy tutaj także pamiątki i publikacje prezentujące pielgrzymki do Afryki, Meksyku, do których wyruszał z Watykanu, dlatego niejako pośrodku widnieje album „ Życie w Watykanie”.

5) i tak przechodzimy do punktu centralnego naszej Galerii – części środkowej. Otóż ta część – jest pusta. Tutaj znajduje się tylko bardzo wymowny cytat:

„Kiedy robi się pusto – niechaj przemówi milczenie…”

Cytat wyjaśnia wszystko, zatem ta część Galerii jest pusta.

Obok leżą „Promienisty Słonecznik” oraz róża – najwyższe wyróżnienia, jakie Kapituła Stowarzyszenia „Wiano” przyznaje osobom szczególnie zasłużonym. Zatem symbolika jest chyba bardzo wymowna …

Powyższy tekst został odczytany przez prezes Stowarzyszenia "Wiano", Wicestarostę Węgrowskiego p. Annę G. Brodacką - Bartoszuk ,podczas sesji Rady Powiatu Węgrowskiego w dn.29.04.2005 r.

Pamięci Jana Pawla II

Autor(rzy) fotografii: Hanna Kietlińska

This gallery is powered by DotNetGallery. And you are using an invalid license file. Please visit CuteSoft.net for the purchasing information.
Dodatkowe informacje
Wprowadził informację:Michał Dębiec
Wytworzył informację:Hanna Kietlińska
Data wytworzenia informacji:2007-05-27 22:33:47
Data utworzenia:2007-05-27 22:33:47
Data modyfikacji:2007-05-27 22:35:14
Liczba wyświetleń:4039