151. rocznica Bitwy pod Węgrowem

2 lutego br., mieszkańcy Węgrowa i okolic uczcili 151. rocznicę Bitwy pod Węgrowem.

3 lutego 1863 roku miała miejsce jedna z najbardziej zaciętych i najsłynniejszych bitew Powstania Styczniowego- Bitwa pod Węgrowem. Rokrocznie mieszkańcy Węgrowa i okolic oraz lokalni samorządowcy upamiętniają rocznicę tego wydarzenia.

Tegoroczna uroczystość z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, przedstawicieli organizacji, lokalnej społeczności oraz zaproszonych gości miała miejsce w niedzielę 2 lutego. Obchody zainaugurowała Msza św. w intencji poległych, po czym wszyscy zgromadzeni udali się w miejsca pamięci, tj. na cmentarz ewangelicki i katolicki oraz pod pomnik J. Berlińskiego. Tam też poszczególne delegacje złożyły okolicznościowe wieńce. W imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego kwiaty składały Wicestarosta Węgrowski- Ewa Besztak oraz  Sekretarz Powiatu Węgrowskiego- Marzena Gromek. Tradycyjnie, główne obchody odbyły się pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych. Zwieńczeniem niedzielnych uroczystości było otwarcie w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawy pt.” Rawicz i inni… w 150. Rocznicę stracenia naczelnika woj. Podlaskiego Władysława Rawicza”.

Następnego dnia, tj. 3 lutego, uczniowie węgrowskich szkół obejrzeli  film "Wierna Rzeka",  a zainteresowani  publikacjami związanymi z historią regionu mogli wziąć udział w promocji książki pt. "Feliks Bartczuk ostatni weteran powstania styczniowego".

Ponadto, w ramach obchodów 151. rocznicy Bitwy pod Węgrowem, odbędzie się również II Międzynarodowy Turniej Szachowy. Będzie on miał miejsce w dniach 15 - 17 lutego.

151. rocznica Bitwy pod Węgrowem

Data utworzenia:2014-02-05 10:44:10