Skip Navigation Links.
Expand OgłoszeniaOgłoszenia
Collapse AktualnościAktualności
Dzień Kobiet w Starostwie Powiatowym w Węgrowie
Zawody o Mistrzostwo Powiatu w Piłce Koszykowej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych
Pismo ws. przebudowy drogi krajowej nr 50 i 62
Uroczyste poświęcenie Katolickiego Przedszkola im. św. Antoniego
Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Konferencja „Dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy”
Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Węgrowskiego
Starosta Węgrowski przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego.
Otwarte konkursy ofert na realizację w 2015 r.
Spotkanie samorządowców w sprawie dróg krajowych nr 50 i 62
Zmiana godzin pracy urzędu
Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Sytuacja w podstawowej opiece lekarskiej na terenie Powiatu Węgrowskiego
I sesja V kadencji Rady Powiatu Węgrowskiego
Konkurs fotograficzny" Zabytek na pierwszym planie"
Wyremontowany plac i dwa nowe radiowozy dla węgrowskiej policji
Odsłonięcie pomnika I.J. Paderewskiego
Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego w Łochowie
Poświęcenie nagrobka matki I.J. Paderewskiego
Polsko- ukraińska współpraca młodzieży
Dofinansowanie dla dwóch ważnych inwestycji w Powiecie Węgrowskim
Raport IV kadencji Rady Powiatu Węgrowskiego
Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej 2014
XXXVII sesja Rady Powiatu Węgrowskiego
Dożynki Diecezjalne 2014
Obwieszczenie Starosty Węgrowskiego z dnia 3 września 2014 r.
Dni Węgrowa 2014
Święto Policji w Węgrowie
Nowe zasady zbiórek publicznych
Rolniku- śpiesz się powoli...!
Uroczystość nadania imienia sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie
Trzecia edycja projektu " Mała Ojczyzna"
IV Wojewódzkie Zawody OSP
Absolutorium dla Zarządu Powiatu Węgrowskiego
Powiat Węgrowski ma swoje logo
Regionalna konferencja szkoleniowa trenerów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w Węgrowie
Ogólnopolski Głos Profilaktyki
25 LAT WOLNOŚCI
Powiatowy Dzień Strażaka 2014
Droga wojewódzka nr 637 Warszawa- Węgrów oficjalnie otwarta.
Nabór na bezpłatne miejsca na studiach !
223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Powiatowe Obchody Honorowego Krwiodawstwa- 8 kwietnia 2014 r.
Platforma Usług Elektronicznych ZUS
Expand Galeria "Wiano"Galeria "Wiano"
Expand ArchiwumArchiwum
Expand Mapa witrynyMapa witryny
Expand Strona testowaStrona testowa

W Starostwie Powiatowym w Węgrowie w dniu 12 lutego br. odbyła się konferencja nt.: „Dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy”. Na debatę zaproszeni zostali Burmistrzowie i Wójtowie, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów Powiatu Węgrowskiego, przedstawiciele zakładów pracy, gdzie jest największa rotacja zatrudnienia oraz dyrektorzy Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie.

Rozpoczynając konferencję Starosta Węgrowski przedstawił jej cel i tematykę. Zwrócił szczególną uwagę na dostosowanie oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych do potrzeb lokalnego rynku pracy. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ trafny wybór kierunku kształcenia i wiedza dotycząca możliwości zatrudniania w zakładach pracy prowadzą do zmniejszenia bezrobocia. Szkolnictwo ponadgimnazjalne w powiecie węgrowskim, w tym również zawodowe, powinno mieć ciekawą dla absolwentów gimnazjów ofertę edukacyjną, która zachęci do kontynuacji nauki w szkole ponadgimnazjalnej w obrębie tego samego powiatu. „Martwimy się przypadkami odchodzenia uczniów do szkół w innych powiatach. Podczas dzisiejszej konferencji chcielibyśmy wypracować metody pozwalające na efektywne działania w tym zakresie”-powiedział Starosta.

Wicestarosta Halina Ulińska w swoim wystąpieniu stwierdziła, że zadanie obejmujące dostosowanie kształcenia do potrzeb regionalnego czy lokalnego rynku pracy wynika wprost z ustawowej roli samorządów powiatowych, którym powierzono zadania w zakresie oświaty ponadgimnazjalnej, kształcenia ustawicznego w formach szkolnych i pozaszkolnych oraz prowadzenia lokalnej polityki rynku pracy. W gestii samorządów powiatowych pozostaje instrument umożliwiający wpływ na dopasowanie struktury kształcenia do zmieniających się warunków gospodarczych i społecznych (także demograficznych), tj. kompetencja do ustalania sieci szkół, w tym szkół zawodowych, a więc decydowania o kształcie edukacji na obszarach wg właściwości terytorialnej.

Następnym punktem spotkania było przedstawienie przez dyrektor urzędu pracy Annę Wieczorek wyników badań opinii uczniów klas trzecich gimnazjów dotyczących ich planów związanych z wyborem kierunku kształcenia, które mogą być dobrą podpowiedzią dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych przy planowaniu oferty edukacyjnej. Zaprezentowała także dane na temat zatrudnienia w powiecie węgrowskim absolwentów szkół zawodowych, technikum i liceum ogólnokształcącego.

Podczas długiej dyskusji głos zabierali przedstawiciele zakładów pracy i dyrektorzy szkół, którzy przedstawiali cenne uwagi i konkluzje do praktycznych działań. W tym czasie powołana podczas konferencji komisja wnioskowa ustaliła następujące postulaty do realizacji:

1. Powołanie zespołu konsultacyjnego do spraw kształcenia ponadgimnazjalnego.

2. Analizowanie potrzeb lokalnego rynku pracy pod kątem kształcenia zawodowego.

3. Dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

4. Prowadzenie doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej.

5. Promocja działalności szkół i ich ofert.

6. Współpraca pracodawców z dyrektorami i nauczycielami szkół.

Konferencja "Dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy"

Autor(rzy) fotografii: S. Kalinowska

Wprowadził informację:Stella Kalinowska