PROMOCJA WĘGROWA i LIWA

NA SZLAKU WIELKIEGO GOŚCIŃCA LITEWSKIEGO

14 listopada 2012r. w sali konferencyjnej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbyła się konferencja p.n. „SIECIOWE PRODUKTY TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO- KONCEPCJA, WSPÓŁPRACA, KOMERCJALIZACJA”. Spotkanie zorganizowała Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach realizacji projektu pn. „Rozwój sieciowych produktów turystycznych w województwie mazowieckim”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. W konferencji uczestniczyli min.: Olga Piekarzewska- Departament Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Jan Błoński- Prezes MROT, Anna Somorowska- Dyrektor Biura MROT,  Dariusz Wojtal- Prezes Mazowieckiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki, Renata Konewecka- Koordynator Projektu ze strony MROT, przedstawiciele mediów, branży turystycznej, przedsiębiorcy oraz liderzy i zespoły partnerskie projektów. Konferencja podzielona była na trzy panele, w których zaprezentowali się liderzy Sieciowych Produktów Turystycznych Województwa Mazowieckiego. W panelu pn. NIEZNANE MAZOWSZE oraz ŚLADAMI NADBUŻAŃSKICH TAJEMNIC- zaprezentowany został Produkt Turystyczny: SZLAK WIELKIEGO GOŚCIŃCA LITEWSKIEGO, na którym promowane były min. atrakcje turystyczne Węgrowa i Liwa. Liderem i autorką  Projektu reaktywacji szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego jest Maria Koc- etnograf, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, zespół projektowy reprezentują: Alina Symanowicz- zastępca dyrektora SOK, Danuta Grodzka- Wojdyna –Wiceprezes PTTK w Węgrowie, Roman Postek- Dyrektor Muzeum Zbrojownia na zamku w Liwie. Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego zaczyna się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, dalej prowadzi przez Sulejówek, Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Brańsk, Bielsk Podlaski, Białystok, Grodno do Wilna. W wiekach XVII i XVIII gościniec był najważniejszym traktem handlowym i pocztowym Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Współcześnie ma szansę stać się jednym z najatrakcyjniejszych szlaków turystycznych Polski i Środkowej Europy. - Każda miejscowość na Wielkim Gościńcu Litewskim będzie mogła wyeksponować swoje walory i atrakcje turystyczne w sposób przez siebie przemyślany i zrealizowany. Nie ulega jednak wątpliwości, że wspólne działanie przy wytyczaniu i promowaniu nowego szlaku zwiększy potencjał turystyczny każdego miasta i miasteczka na nim położonego i pozwoli na wykreowanie wartościowego i ciekawego produktu turystycznego – mówi Maria Koc- autorka projektu.

Autor tekstu:
Danuta Grodzka- Wojdyna