„Witaj, majowa jutrzenko”

W dniu 3.05.2013 r. delegacja Powiatu Węgrowskiego z udziałem Przewodniczącej Rady Powiatu Węgrowskiego – p. Anny Brodackiej – Bartoszuk i Wicestarosty – p. Ewy Besztak uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, której przewodniczył i homilię wygłosił Dziekan Węgrowski i Proboszcz Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie ks. Leszek Gardziński a koncelebrował ks. Krzysztof Domaraczeńko.

Po mszy zgromadzeni przeszli na Skwer 3 Maja przy Węgrowskim Ośrodku Kultury, gdzie, mimo niesprzyjającej pogody, odbyła się oficjalna część obchodów. Na początku zabrzmiał hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie głos zabrali Burmistrz Węgrowa – p. Jarosław Grenda oraz Senator RP – p. Henryk Górski. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów przez Senatora RP – p. Henryka Górskiego, delegacje Marszałka Województwa Mazowieckiego, Samorządów Powiatu Węgrowskiego i Miasta Węgrowa, Światowego Związku Żołnierzy AK, Komendy Hufca ZHP w Węgrowie, Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Zwieńczenie obchodów miało miejsce w sali widowiskowej WOK. Tam uczestnicy wysłuchali: Hejnału Miasta Węgrowa w wykonaniu Kwintetu Miejskiej Orkiestry Dętej, wykładu pt. „Konstytucja 3 Maja manifestem polskiego patriotyzmu”, montażu słowno – muzycznego „Witaj, majowa jutrzenko” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie a na zakończenie obejrzeli prezentację tańców narodowych przedstawioną przez Węgrowską Akademię Artystyczną Tańca Teatralnego „ART DANCE”.

Tekst:

Marta Brzezik